• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Lektira.hr

Kratke lektire

  • Naslovnica
  • Po razredima
  • Po autorima

Moja preobraženja

Autor: Antun Branko Šimić

Pjesma "Moja preobraženja" dio je Šimićeve zbirke pjesama "Preobraženja" (1920.) te odiše pročišćenim pjesničkim izrazom. Zbirka "Preobraženja" uvela je radikalne promjene u to doba jer se nametnula kao novi kriterij i mjera. Svojom je pojavom donijela nešto novo, drugačije. U njoj se prvi puta u hrvatskoj poeziji izostavljaju interpunkcijski znakovi unutar slobodnog stiha, tako stvarajući izražajne lirske slike.

Zbirka se sastoji od 48 pjesama, koje su po formi kratke, ali zato misaono jako dojmljive i ekspresivne. One predstavljaju početak pjesnikove "kanonske"faze u kojoj njegove pjesme imaju izražajan grafički angažman.

Zbirka ostavlja cjelovit dojam i učinkovito opisuje neke egzistencijalne situacije te individualni slučaj pretvara u univerzalni protest. Šimić je jedan čovjek koji svjedoči za ljudsko svjedočanstvo općenito.

Preobraženja

Pjesma je po vrsti misaono-refleksivna jer iziskuje promišljanje čitatelja. Također nas potiče na okretanje prema samome sebi, inzistira na pogled u nutrinu vlastite duše i propitkivanju vlastita života.

Tema je smrt i zazivanje smrti iz razloga što lirski subjekt u posljednjoj strofi zaziva Boga te ga moli da ga preobrazi u svijetlu zvijezdu. Jasno je kako lirski subjekt proživljava muke tijekom života te se raduje trenutku susreta s Bogom, ali metaforički govori kako će za sobom ostaviti djela i pjesme kroz koje će nastaviti živjeti na ovozemaljskom svijetu.

Lirski subjekt (Šimić) smrti u početku prilazi sramežljivo, s nadom odgađanja ili s nadom nadvladavanja: "Ja pjevam sebe koji umrem na dan bezbroj puta/ i bezbroj puta uskrsnem." Također moli za pomoć s nebeske strane kada moli božanske sile da ga pretvore u zvijezdu koja će sjati u tamnim danima drugih živućih ljudi. S obzirom da traži život na nebu jasno je kako vjeruje u život duše i time teži za vječnošću. Umoran je od života na Zemlji te utjehu traži u Bogu i onostranom, a zauzvrat ostavlja djela koja će na Zemlji ostati trag njegove umjetnosti.

Mogli bismo reći kako umjetnik nikad nije zadovoljan, uvijek traži nešto novo i drugačije, umoran je od zemaljskog života i zaziva Božju pomoć kako bi skratio muke. Naglasak je djelomično i na umjetničkom stvaranju koji ostaje kao trag pjesnikovog prijašnjeg života i postojanja.

Motivi u ovoj pjesmi su "noć", "lice", "jutro", "polja", "vode", "preobrazba", "zvijezda", "očajnici".

Epiteti pjesme su sljedeći "crna bezdan i mučna noć", "blijedo meko lice", "kristalno jutro", "svijetla nepromjenljiva i vječna zvijezda", "daleko nebo", "crne muke noćnih očajnika".

Stihovi su osmerac, jedanaesterac, dvanaesterac, petnaesterac, šesnaesterac, sedamnaesterac i devetnaesterac, a stih slobodan (što je i inače odlika Šimićeve poezije). Šimić je također poznat po izostavljanju interpunkcije u pjesmama. Nema klasične podjele na strofe iako je pjesma podijeljena na tri odvojena dijela.

Pjesničke figure u pjesmi su: asonanca "blijedo meko lice u kristalno jutro" (ponavljanje samoglasnika "o"), "Crne bezdane i mučne" (ponavljanje samoglasnika "e"); aliteracija "pogledima plivam preko polja" (ponavljanje suglasnika "p"); metafora je prisutna u čitavoj pjesmi ("ja pjevam sebe", "pogledima plivam preko livada i polja", "umrem na dan bezbroj puta", "bezbroj puta uskrsnem", itd.); kontrasti su "crna bezdana noć - blijedo lice i kristalno jutro", "umrem - uskrsnem", "svijetla zvijezda - crna muka".

Vrlo je važno uočiti kontraste i boje kojima se pjesnik koristi. U ovoj je pjesmi crna mračna noć suprotstavljena blijedom licu i kristalnom jutru pri čemu dolazi do sudaranja crne i bijele boje. Takvo je kontrastiranje i polariziranje temeljena značajka pjesnikova pisanja.

U mnogim drugim pjesmama zastupljene su plava, crvena i žuta boja te na to posebno treba obratiti pozornost.

Biografija: Antun Branko Šimić

Antun Branko Šimić značajan je hrvatski pjesnik, esejist, prevoditelj i kritičar.

Rođen je 1898. godine u Drinovcima, gdje je pohađao osnovnu školu, nakon koje je završio tri razreda franjevačke gimnazije u Širokom brijegu, a četvrti razred u Vinkovcima.

Odmah nakon školovanja nastavio se baviti književnim i novinarskim radom. Radio je na izdavanju časopisa "Vijavica"u Zagrebu, te je 1919.  pokrenuo časopis "Juriš". a 1923. časopis "Književnik".

Prve Šimićeve pjesme oponašale su liriku Antuna Gustava Matoša, ali s upoznavanjem ekspresionističkog književnog pokreta i časopisa "Der Sturm" koji ga je promicao, događa se zaokret i u Šimićevoj poetici.

Po uzoru na ekspresioniste i njegova poezija postaje kratka, sažeta, bez pravilne strukture, slobodnog stiha, jednostavnih izraza, ali duboke poruke. On izostavlja interpunkcijske znakove, a često i rimu, pa ritmičnost gradi upravo na slobodnom stihu.

Tu novu formu prvi put koristi u svojoj prvoj zbirci pjesama "Preobraženja" koje je bilo dobro prihvaćeno osvježenje na tadašnjoj književnoj sceni. Ostala je zapamćena kao najbolja Šimićeva zbirka, ali i značajna zbirka za hrvatsko pjesništvo uopće.

Kako su se mijenjale Šimićeve životne prilike, tako se mijenjala i tematika njegovih književnih opusa. Nakon što se predao isključivo književnom radu, zapao je u siromaštvo, ali se ono pokazalo kao plodna inspiracije njegovom poetskom izričaju. Iskoristio ga je za svoj niz socijalno-egzistencijalnih pjesmama, koje su bile društveno angažirane u predstavljanju surove stvarnosti siromašnih.

Šimić je rano za života obolio, pa je ta boležljivost postala konstanta u njegovu životu. Kada se pokazalo da že mu bolest donijeti i smrt, njegove pjesme počele su prikazivati to stanje uma pri iščekivanju smrti. Pjesmama tada dominira pitanje smisla života, pitanje smrti unutar života i krhkosti kako življenja tako i samog tijela. Neke od pjesama koje su nastale u tom Šimićevom životnom razdoblju smatraju se vrhuncem njegove poezije.

Šimić je izgubio bitku sa smrću vrlo rano, u svojoj 27. godini života. Umro je od tuberkuloze 1925. godine u Zagrebu.

Autor: I.S.

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Primarni stupac

Lektira za srednju školu

  • 1. razred srednje škole
  • 2. razred srednje škole
  • 3. razred srednje škole
  • 4. razred srednje škole

Lektira za osnovnu školu

  • 1. razred osnovne škole
  • 2. razred osnovne škole
  • 3. razred osnovne škole
  • 4. razred osnovne škole
  • 5. razred osnovne škole
  • 6. razred osnovne škole
  • 7. razred osnovne škole
  • 8. razred osnovne škole

Zadnje lektire

Ep o Gilgamešu

Analiza djela Ep o Gilgamešu. Kratka lektira, likovi, kratak sadržaj i književni elementi priče o … [više] about Ep o Gilgamešu

Djevojčica iz Afganistana

Analiza djela Djevojčica iz Afganistana. Roman je napisala Deborah Ellis. Kratka lektira, likovi, kratak … [više] about Djevojčica iz Afganistana

Postojani kositreni vojnik

Analiza djela Postojani kositreni vojnik. Bajku je napisao Hans Christian Andersen. Kratka lektira, … [više] about Postojani kositreni vojnik

Vježbanje života

Vježbanje života je povijesni roman koji tijekom 70-ih godina 20. stoljeća postaje jednim od … [više] about Vježbanje života

Copyright © 2015–2023 by Mastermind. O nama. Uvjeti korištenja.
english | hrvatski | srpski