Roman "Sam čovjek" Ive Kozarčanina izašao je 1937. godine. Autor je roman zamislio kao ispovijest osjećajnog, ali bezvoljnog čovjeka koji živi život koji nije dostojan čovjeka.
U prvi plan u ovom romanu došle su teme kao što su pesimizam, kompleksi, intimne traume, bijedan malograđanski život, apsurdnost postojanja... Cijeli roman napisan je u prvom licu. Glavni lik romana je Valentin koji je ujedno i pripovjedač.
Ovaj ispovjedno-lirski roman sastoji se od četiri djela - Noćni dijalog, Mračna mladost, Buga plače, Sam čovjek.
Roman je napisan modernom strukturom pa tako nema klasične fabule. Cijelim romanom dominiraju lirski pasaži, autorova razmišljanja i dugački monolozi. Autor je svoj pesimistički način razmišljanja o životu predočio u ovaj roman, a opisima prirode postigao je ugođaj i raspoloženje kakvo je u tom trenutku želio.
Vrsta djela: ispovjedno-lirski roman
Kratak sadržaj
U prvom djelu romana koji se zove "Noćni život" možemo uočiti funkciju prologa. Odmah se upoznajemo s glavnim likom romana koji se zove Valentin. On sjedi za stolom u jednoj krčmi u predgrađu i počinje pričati priču o svom životu koji je za njega propao i nema smisla. Osjeća se umorno i slomljeno, razočaran je životom, a i odbačen je od društva. Priča, nadalje, o tome kako se osjeća kao da je na brodu koji tone, a on pokušava saznati koji su uzroci njegovog poraza koji se odrazio na cijeli njegov život.
Drugi dio romana zove se "Mračna mladost". Glavni junak Valentin ovdje se vraća u djetinjstvo. Prisjeća se tadašnjeg života. Naime, rodio se u jednom malom gradiću na obali Save, na granici sa susjednom Bosnom. Odrastao je u depresivnom okruženju jer u domu je dominirao beskrupulozni otac koji se bavio trgovinom i nije se ni najmanje brinuo o svojoj obitelji.
Valentinova majka odisala je nježnošću i pokorom, ali rano je preminula od sušice. Nakon što je ona preminula, otac je u kuću doveo Terezu. Tereza je bila sluškinja, ružna i bludna, a s njegovim ocem održavala je intimne odnose.
Nakon nekog vremena otac je doveo u kuću svoju buduću ženu koja se zvala Agata. Kada je Agata stigla u kuću, situacija se promijenila. Ona je sve preuzela na sebe, a otac joj se pokorio i smatrao je da je ona uvijek u pravu.
Za Valentina nova situacija nije bila nimalo dobra. Otac nije imao vremena za njega, posvetio je svu pažnju bogaćenju i novoj ženi, a Agata se prema njemu odnosila neprijateljski. Bolja situacija nije mu bila niti u školi. Školski prijatelji se nisu s njim družili, a nije bio omiljen niti među učiteljima.
Valentin je sve više vremena provodio sam sa sobom. Povukao se u sebe i mir i bijeg od života pronalazio je u prirodi. Dane je provodio šetajući uz obalu Save.
Valentinov otac nakon nekog vremena se obogatio, ali ubrzo je doživio živčani slom jer je njegova žena Agata pobjegla s avijatičkim poručnikom. Valentin nije naslijedio očevo bogatstvo jer su ono raznijeli vjerovnici, tako da je život nastavio živeći ga bijedno.
Treći dio romana zove se "Buga plače", a opisuje Valentinov život nakon mature. On je upisao studij filozofije, no ubrzo se prebacio na pravo. Zaposlio se kao dnevničar u statističkom uredu.
Ubrzo je dobio unapređenje na poslu te se vjenčao s Bugom. U Bugu je Valentin bio dugo zaljubljen, iako o njoj nije znao puno. Njihov brak otpočetka je bio promašaj. Već na samom vjenčanju Buga se zabavljala s ljubavnikom, magistrom Hamanom.
Svakoga dana Buga i Valentin su otkrivali kako nisu stvoreni jedno za drugo, jaz između njih dvoje postojao je sve veći. Konstantne svađe, optuživanja i cjelokupno nezadovoljstvo zajedničkim životom, svakim su danom postajali sve uočljiviji.
Jedne je večeri Haman priznao Valentinu da su on i Buga već dugo ljubavnici. Jedne večeri nakon toga, Valentin ih je zatekao zajedno u krevetu te ih je nakon toga oboje zaklao.
Posljednji dio romana "Sam čovjek" vrlo je kratak te ima funkciju epiloga. On je napisao kao ispovijest glavnog lika Valentina.
U toj ispovijesti, Valentin je sebe razdvojio na dvije ličnosti, jedna ličnost je Valentin koji je počinio strašan, dvostruki zločin, a druga njegova ličnost je osoba koja se od svega toga odmakla, osuđujući društvo za sve što mu se dogodilo u životu.
Likovi: Valentin, Valentinovi roditelji, Tereza, Agata, Buga, Haman
Analiza likova
Valentin - glavni lik romana. Slomljen, tužan, sam i umoran od života. Njegov nesretni život odrazio se i na njegov karakter. Iako je ustrajao u životu, pokušao se izdići iz nesretnog djetinjstva, nikako to nije uspijevao jer ga je život gazio. Imao je nesretno djetinjstvo, majka mu je rano preminula, a otac se za njega nije uopće brinuo. Iako mu nakon smrti očevo bogatstvo nije ostalo, u neimaštini se ipak uspio pobrinuti za sebe. Školovao se i napredovao na poslu, i kada se činilo da ide sve dobrim tijekom, oženio se za Bugu u koju je oduvijek bio zaljubljen, ali koja ga nikada nije voljela. Buga ga je varala otpočetka, a kada mu je njezin ljubavnik Haman to i priznao i kada ih je netom poslije Valentin pronašao zajedno u krevetu, oboje ih je ubio.
Biografija: Ivo Kozarčanin
Ivo Kozarčanin bio je hrvatski književnik koji se rodio 1911. godine u Hrvatskoj Dubici. Svoje najranije djetinjstvo proveo je u Mađarskoj jer mu je otac ondje radio kao željezničar.
1918. godine vratio se u svoje rodno mjesto gdje je pohađao pučku i trgovačku školu. Nakon toga, školovanje je nastavio u Zagrebu upisujući građansku i učiteljsku školu.
1932. godine upisao je Filozofski fakultet, a malo nakon toga oženio se učiteljicom Marijom Bengez.
Svoj radni vijek obilježio je radeći kao književnik i novinar. U veljači 1941. godine poginuo je nesretnim slučajem kada ga je ustrijelio stražar u Ilici pokraj Topničke vojarne.
Književnim radom počeo se baviti još u 17. godini kada mu je pjesma "Umiranje" objavljena u časopisu Mladost. Od 1929. godine intenzivno se počeo baviti književnošću.
Njegova najpoznatija djela su: "Tuđa žena", "Sam čovjek", "Tihi putovi", "Mati čeka", "Mrtve oči", "Sviram u sviralu", a nakon njegove smrti objavljena je i zbirka novela "Mrlje na suncu".
Autor: M.L.
Odgovori